Senzorické koberčeky

Potrebujeme vôbec senzorické koberčeky?

Väčšina detí sa rodí bez deformít chodidla. Podľa štúdie uskutočnenej v Českej republike je to až 90% a podľa niektorých štúdií až 95% detí vstupuje do prvej triedy s deformitou chodidla (prevažne hovoríme o plochých nohách). Dôvod je to, že sa často zabúda na zdravý vývoj nožičiek detí.

Najčastejšie chyby, ktoré bránia detskej nožičke vyvýjať sa správne:

  • nosenie tzv. topánočiek do kočíka(môžu brániť voľnému pohybu prstov a samotných chodidiel)
  • nosenie príliš tesných ponožiek
  • nesprávne zvolená veľkosť topánky (dôležitá je dĺžka aj šírka)
  • nedostatok podnetného pohybu

Zameriame sa na podnetný pohyb. Nehovoríme vyslovene len o chôdzi. Nôžka potrebuje veľa voľnosti aj v čase, keď sa na chôdzu len pripravuje. Napr. aj tesné zväzovanie do periniek alebo zavinovačiek môže značne obmedzovať pohyb dieťatka.

Ďalej je dôležité, aby dieťatko k chôdzi dospelo prirodzene a bez pomoci.

Každé dieťatko potrebuje iný čas na plazenie, či na štvornožkovanie a obchádzanie nábytku a všetky tieto obdobia pomáhajú k samostatnej chôdzi a správnemu vývoju nožičiek.

Keď už dieťatko chodí, je dôležité, aby malo možnosť kráčať po rôznych povrchoch. Správny vývoj chodidla vyžaduje rozmanité senzorické podnety v podobe rôznych štruktúr a rôznu tvrdosť resp. mäkkosť povrchov, pretože jednotvárnosť tiež môže spôsobiť vznik rôznych deformít chodidla.

Dnes je trendom mať doma prevažne rovné a tvrdé povrchy, čo je snáď najmenej podnetné prostredie pre vývoj ľudského chodida. V takých prípadoch nám skutočne výborne poslúžia senzorické koberčeky.

Senzorický koberček pozitívne stimuluje vývoj nožičiek, prospieva aktivácii svalov chodidla, ktoré aktivujú vytváranie pozdĺžnej a priečnej klenby, zdokonaľuje stabilitu a obratnosť, podporuje efektívne vykonávanie pohybov a tiež pozitívne vplýva na celkové fungovanie nervovej sústavy.

Máte dve možnosti ako si zadovážiť senzorický koberček.

Môžete si ho za pomoci dobrého lepidla, malého koberčeka a rôznych drobností (hračky, špongie na riad, gombíky, štipce, vrchnáčiky z fliaš…) vytvoriť doma alebo si kúpite hotový koberček.

Zdroj:https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/zdravy-vyvoj-detske-nohy