Bosé nôžky a inteligencia

Vedci zistili, že čím dlhšie necháte deti naboso, tým viac sa môže rozvíjať ich inteligencia.

Dr. Kacie Flegal akreditovaná Medzinárodnou asociáciou pre chiropraktickú pediatriu tvrdí, že existuje súvislosť medzi udržiavaním detí naboso a inteligenciou.

Dr. Flegal poukazuje na to, že deti musia plne využívať svoje zmysly a to efektívne dokážu iba bosými nohami. Bábätká, ktoré sa pohybujú naboso naplno využívajú a trénujú svoje proprioceptívne* a vestibulárne systémy**.

Propriocepcia dokáže spojiť pohyb a umiestnenie. Čiže keď ľudia pohybujú končatinami, proprioceptívny systém odhadne, kde tie končatiny skončia svoj pohyb.

Pomocou vestibulárneho systému ľudia nachádzajú svoje ťažisko. Dokážu zostať vzpriamení pri chôdzi a pri pohybe končatín v akomkoľvek smere.

Ako podporiť tieto systémy, aby sa čo najefektívnejšie vyvíjali?

Odpoveď je jednoduchá.

Čím viac senzorických podnetov ľudské telo vníma, tým viac sú spomínané dva fyzické a mentálne systémy podnecované.

Mladí ľudia, resp. deti, ktoré nemajú dostatok stimulov, sú teda v nevýhode oproti ich rovesníkom, ktorí majú k dispozícii dostatok pestrých podnetov. Podľa autorky tejto štúdie by deti mali nosiť topánky, len v situáciách, keď je to nevyhnutné. Pri rôznych formálnych akciách, pri športe alebo v prostredí, kde môže dôjsť k poraneniu chodidla.

Vestibulárne a proprioceptívne systémy sa vyvíjajú aj pomocou rúk a celého tela, ale podľa doterajších poznatkov, majú nohy omnoho viac nervových zakončení a ďalších buniek zodpovedných za senzorické vstupy.
Dostatok bosej chôdze posilňuje ľudský neuromuskulárny systém.

*Proprioceptívny systém – hĺbkové vnímanie svojho tela (držanie tela, rovnováha, motorická koordinácia, telesná schéma, schopnosť odhadnúť silu, schopnosť odhadnúť vzdialenosť, ľah a tlak)

**Vestibulárny systém – rovnovážny systém (pozornosť, aktivácia, bdelosť, integrácia oboch strán tela, motorické plánovanie, vnímanie svojho tela, gravitačná istota, pohyb očí, držanie tela, posturálna kontrola, svalový tonus, rovnováha)

Zdroje